Răspuns:
v1 = 12 m/s
v2 = 54 km/h
delta t = 0,5 s
a =?
mai intai aflam DELTA v (diferenta de viteza)
v2 =54 km/h = 15 m/s
delta v = v2 - v1 = 15 m/s - 12 m/s = 3 m/s
[tex]a = \frac{delta \: v}{delta \: t} [/tex]
- formula acceleratiei.
=>
[tex]a = \frac{3 \frac{m}{s} }{0.5 \: s} [/tex]
= 6 m/s^2.
P.S. : Nu uita, acceleratile se masoara in metri pe secunda la patrat!!
Explicație:
spor:)