👤

La bornele unui generator electric cu E =100V, r =10 Ω se leagă un consumator. Intensitatea curentului electric prin circuit este I = 2A.  Să se afle: a) tensiunea internă; b)tensiunea la bornele consumatorului; c) rezistenţa electrică a consumatorului; d)intensitatea curentului de scurtcircuit. dau 30 p rapid

Răspuns :

Răspuns:

E = 100V

r = 10

I = 2A

[tex]i = \frac{e}{r1 + r2} [/tex]

=> R = 40

U = I × R = 2A × 40 = 80 V

E = U + u => u = E-U = 100V-80V = 20V.

Isc - Intensitatea la scurtcircuit.

Isc se produce cand R = 0 =>

Isc = E / r = 100V / 10 = 10 A

Explicație:

Seara faina! :)