Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
v=d/t viteza si distanta sunt marimi direct proportionale
v1=98m/min t1=8 min ⇒d1=v1×t1=98×8 m=784 m
v2=? d2=d1 t2=4 min ⇒v2=d2/t2=784m/4min=196 m/min
sau
98 m/min...............................8 min
x..............................................4 min ⇒x=98·8/4=98·2=196 m/min
Răspuns:
196m/min
Explicație pas cu pas:
Presupunind vitezele constante, avem d=v×t, unde d este distanta parcursa cu viteza v in timpul t.
Avem d=v1×t1=v2×t2
Adica 98×8=v2×4
Deci viteza v2=98×8/4=98×2=196m/min.
Era si normal, ca sa parcurgi in jumatate din timp (de la 8min la 4min), trebuie sa mergi de 2 ori mai repede.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!