👤

7 kg de portocale costs 42 lei. cat costa 3 kg de portocale de acekasi fel​

Răspuns :

42:7=6 lei un kilogram
6x3=18 lei 3 kilograme

7kg.......42 lei

3kg.....?lei

(42×3):7=126:7=18lei rezulta 1 kg =18 lei rezulta 3kg=18×3 rezulta 3kg=54lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari