👤

1. Un kilogram de cozonac costă cât 3 kilograme de bezele. Maria cumpără 4 kg de bezele şi cozonac de 2 kg, plătind în total 70 de lei. Cât costă 1 kg de cozonac? Dar 1 kg de bezele?​

Răspuns :

Răspuns:

2kg cozonac=6kg bezele

Explicație pas cu pas:

4+6=10kg(bezele +cozonac) ,70:10=7(lei kg bezea),7×3=21(lei kg cozonac),4×7+2×21=70