👤

O solutie de sare de bucatarie masa de 500 g contine 20g de sare (Naci) să se afle masa de apa din soluție și concentrația procentuala a soluției
Va rog ​


Răspuns :

Răspuns:

ms=500g

md=20g

mapă =?

C=?

mapă =500-20=480g

C=mdx100/ms=20×100/500=4%