👤

Se dizolva 150 g zahar in 600 g apa.
exprimati in procente masa concentratiei solutiei obtinute

O cantitate de saramura 500g are concentratia 20%.Peste aceasta se adauga 100 g apa si 25g sare bucatarie.Ce concentratie va avea noua solutie obtinuta?


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

md=150g zahar

mapa= 600g

c=?

c= md .100 : ms

ms= md + mapa

ms= 150 + 600= 750g sol.

c= 150 .100 : 750=20%

2.

ms1=500g

c1=20%

mapa ad. = 100g

md ad.= 25g

c2=?

md1= c1 .ms1 : 100

md1= 20.500 : 100=100g sare

md2= md1 + md ad.

md2= 100 + 25=125g sare

ms2= ms1 + md ad. + mapa ad

ms2= 500 + 25 + 100=625

c2= md2 .100 : ms2

c2= 125 .100 : 625= 20%

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari