Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg cartofi...........3 kg rosii.................12 lei
1 kg rosii = 2 kg cartofi
deci putem inlocui 3 kg rosii cu 6 kg cartofi
4 kg cartofi...............6 kg cartofi..............12 lei
10 kg cartofi................................................12 lei
1 kg cartofi.......................................12 : 10 = 1,2 lei
2kg cartofi=1kg rosii (la pret)
3 kg rosii=pretul a 6 kg de cartofi
4kg+6kg=12 lei
10 kg cartofi=12 lei
1 kg cartofi=12:10=1,2 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!