👤

Determinati masa lui H2SO4(acid sulfuric) care poate reactiona cu 7,4 kg Ca(OH)2. Va rog specificati formula,de unde ati luat acel numar etc.Ofer 30 de puncte!!!

Răspuns :

Răspuns:

-calculez moli Ca(OH)2, stiind  miu(M)= 74g/mol

m=7400g

niu= m/miu=7400/74mol= 100mol

- calculez moli H2SO4 din ecuatia chimica

1mol...........1mol

H2SO4+ Ca(OH)2---> CaSO4 + 2H2O

x...............100mol

x=niu=100molH2SO4

-calculez masa de acid, stiind miu(M)=98g/mol

m=niu x miu= 100x98g=9800gH2SO4

miu(M) sunt masele molare

Explicație: