Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
400g CaCO3, p=80%
g,moli gaz rezultat
mp=p. mi : 100
mp= 80. 400 : 100= 320g CaCO3 pur
320g x g
CaCO3= CaO + CO2
100g 44g
x= 320. 44: 100= 140,8 g CO2
n= 140,8 g : 44g/moli=3,2 moli CO2
MCaCO3= 40 + 1 + 3.16=100-----> 100g/moli
MCO2 = 12 +2.16 =44------> 44g/moli
Răspuns:
100gMgCO3....80g MgCO3 pur
400g MgCO3.....xg MgCO3 pur
x=400×80/100=320gMgCO3 pur
MgCO3 =24+12+3×16=84g/mol
MCO2 =12+2×16=44g/mol
84g.............................44g
MgCO3 => MgO + CO2
320g............................yg
y=320×44/84=calculează
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!