Răspuns :
Răspuns:
cm=conc. molara
Explicație:
Vs=50 mL sol. Cu I2 = 0,05 L
cm= 3 moli /L
masa de Cu I2 =?
cm = n : Vs
n= cm . Vs
n= 3moli /L . 0,05 L= 0,15 moli CuI2
m= n . M
M Cu I2= 64 + 2.127=318g/moli
m= 0,15moli . 318g/moli= 47,7 g CuI2
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!