👤

in cat timp un mobil care are viteza de 2 m/s parcurge distanta de o.2 km??? va rog repedee. este la fizicaa​

Răspuns :

0.2 km=200m

Aplicăm regula de trei simplă:

2m———1s

200m———t

Înmulțim pe diagonală:

t=200×1/2= 100s

t= durata de timp parcursă de mobil