va rog dau coroana am nevoie urgent plssss

Avem 300g solutie de 10%. Aceasta inseamna urmatoarele:
Md/Ms = 10%, unde Ms = 300g
Md/300 = 10/100 = 0,1
Md = 300 * 0,1 = 30 g
Deci, restul de 300-30 = 270 g e reprezentata de apa.
Acum evaporam 100 grame de apa, deci ramanem cu 270-100 = 170 g apa.
Masa solutiei ar fi:
Ms = 170 + 30 = 200 g
Md ramane acelasi = 30 g
Cocentratia devine:
30/200 * 100 = 15%