👤

UN RESORT ARE LUNGIMEA iNiTiALA Lo=60cm si CONSTANTA DE ELASTICITATE K=50N/M ATUNCI CARE VA FI LUNGIMEA FINALA DUPA CE ASUPRA LUI VA ACTIONA O FORTA F=100N
(L=?)

CARE AR TREBUI SA FIE VALOAREA FORTEI(F)
PENTRU CA RESORTUL SA FIE LA LUNGIMEA FINALA L=1M ,F=?
AJUTORRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!⚠️​


Răspuns :

Răspuns: 1. L₁ = 2,6 m

                2. F₁ = 20 Newton  

Explicație:

o forta deformatoare F trage de resort cu lungimea initiala de 60 cm = 0,6 m. Resortul se opune, in el se dezvolta Forta elastica Fe, egala cu forta F.

Fe = F

Resortul se va alungi, de la o lungime initiala l₀ la o lungime finala l₁.

Diferenta l₁ - l₀ se numeste alungire si se noteaza cu Δl ( delta l)

Matematic, F elastica = kΔl, unde k e o constanta ce depinde de resort ( material, grosime, etc)

Fe = kΔl

din formula putem calcula Δl = F : k = 100 N : 50 N/m = 2 m

am aflat ca alungirea este 2 m

l₁ - l₀ = Δl = 2 m

l₁ = l₀ +  Δl = 0,6 m + 2 m = 2,6 metri

2. daca l₁ = 1 m,  rezulta ca alungirea Δl = 1 m - 0,6 m = 0,4 m

F₁ = k Δl

F₁ =50 N/m x 0,4 m = 20 N

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari