Răspuns :
Răspuns:
11,9%
Explicație:
H₂C₂O₄ × 2H₂O - acidul oxalic dihidratat - este un cristalohidrat, adică o substanță care are în compoziți sa apă (numită apă de cristalizare).
Într-o soluție în care se dizolvă cristalohidrat, masa dizolvată este masa substanței anhidre (fără apă), iar masa soluției este egală cu masa cristalohidratului + masa solventului.
c = m(H₂C₂O₄ anhidru) × 100 / ms
ms = m(cristalohidrat) + m(apă) = 15g + 75g = 90g
M(H₂C₂O₄ × 2H₂O) = M(H₂C₂O₄) + 2M(H₂O) = (2 × 1 + 2 × 12 + 4 × 16) + 2(2 × 1 + 16) = 90 + 36 = 126 g/mol
126g H₂C₂O₄ × 2H₂O.....90g H₂C₂O₄
15g H₂C₂O₄ × 2H₂O........y g H₂C₂O₄
y = 15g × 90g / 126g = 10,71g H₂C₂O₄ anhidru
c = 10,71g × 100 / 90g = 11,9%
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!