👤

un biciclist pleaca din buzau spre barajul siriu cu viteza de 6 m/s si parcurge 5,4km.calculati timpul necesar deplasari​

Răspuns :

Răspuns: timp = 900 secunde = 15 minute

Explicație:

viteza = 6 m/s

distanta = 5,4 km

se cere timpul necesar deplasarii

pornim de la definirea vitezei

viteza = distanta : timp

timpul = distanta  : viteza

              distanta = 5,4 km = 5400 metri

              viteza = 6 m/s

timpul = d : v = 5400 m : 6 m/s = 900 secunde

[ stim ca 1 minut = 60 secunde, 900 s = 900 : 60 = 15 minute ]