Răspuns :
Salut!
a.)delta d = d0 - d1 ; delta d este distanță parcursa ; d0 este distanta finala ; d1 este distanta inițială.
Deci , distanta parcursa = 395 km - 315 km = 80 km
b.)delta t = t0 - t1 ; delta t este durata Mișcării ; t0 este timpul final ; t1 este timpul inițial.
Deci , durata Mișcării = 10h 15min - 9h 35min = 40 min.
c.)v m = delta d supra delta t ; v m este viteza medie.
v m=80km supra 40 min | Simplificăm prin 40 => 2 km supra 1 min
O ora = 60 min => v m = 2km supra 1 min | x 60 =>120km/h
Sper ca te-am ajutat!
a.)delta d = d0 - d1 ; delta d este distanță parcursa ; d0 este distanta finala ; d1 este distanta inițială.
Deci , distanta parcursa = 395 km - 315 km = 80 km
b.)delta t = t0 - t1 ; delta t este durata Mișcării ; t0 este timpul final ; t1 este timpul inițial.
Deci , durata Mișcării = 10h 15min - 9h 35min = 40 min.
c.)v m = delta d supra delta t ; v m este viteza medie.
v m=80km supra 40 min | Simplificăm prin 40 => 2 km supra 1 min
O ora = 60 min => v m = 2km supra 1 min | x 60 =>120km/h
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!