👤

.Într-un vas care cîntărește 1800g se toarnă 3l de ulei (ρulei=900kg/m3). Calculați greutatea totală a vasului.

Răspuns :

1.Ce avem?

m=1800g=1,8kg

V=3l=3dm³=0,003 m³

ρulei=900kg/m³

Am transformat masa direct, astfel să obținem aceleași unități de măsură la final

2. Ce trebuie să aflăm?

G=?

3. Formule

ρ=

[tex] \frac{m}{V} [/tex]

deci mulei=ρulei*Vulei=900×0,003

mulei=2,7kg

mtotală=mulei+m=4,5kg

G=mg=45N

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari