Răspuns :
Răspuns:
210 lei dicționarul
420 lei albumul
Explicație pas cu pas:
Ambele cărți costă împreună 630 lei si un album costă cât 2 dicționare. Înlocuim in prima ecuație x cu 2y si apoi le adunăm , obținind 3y=630, apoi impartim totul la 3. Astfel un dicționar costă 210 lei. Pretul albumului se află prin scădere, sau dublând prețul dicționarului (care este mai ușor pentru tine)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!