Răspuns :
Răspuns:
2. c=mdx100/ms
md=40g ms= md+m,apa= 40g+80g= 120g c=40x100/120=33,3%
3. c1= 24% --> md1= c1xms1/100=0,24ms1
md1= 0,24x200g= 48g
c2?
ms2=ms1+m,apa= 200g+200g=400g
md2=md1=48g
c2= 48x100/400= 12% solutia s-a diluat la jumatate
1. nisip+sare+praf de carbune+ulei
decantare--> se indeparteaza nisipul
filtrare--> se indeparteaza praful de carbune
filtrare cu palnia de separare--> se indeparteaza uleiul
cristalizare- se indeparteaza apa
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!