👤

O soluție de 400g conține 300g apă. Ce concentrație are soluția?
URGENT


Răspuns :

c= md * 100 / m sol

md = masa de dizolvat = 400g - 300g = 100g

c = 100 *100 /400= 25%

Răspuns:

ms=400g

mapă=300gmd=?

C=?

md=ms-mapă=400-300=100g

C=mdx100/ms=100x100/400=25%

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari