👤

mama cumpără fructe în valoare de 60 RON astfel Ea cumpără 6 kg de mere cu prețul de 4 RON kilogramul 7 kg de portocale cu prețul de 3 RON kilogramul și un pepene Cât costă pepenele​

Răspuns :

nota cu

m-un kg de mere

po-un kg de portocale

pe-un pepene

6m+7po+pe=60

m=4

p=3

deci 24+21+pe=60

pe=15

sper ca te-am ajutat!

Răspuns:

Cat costa merele?

6×4=24 lei

Cat costa portocalele?

3×7=28 lei

Cât costă pepenele​?

60-(21+28)=11 lei