👤

un mobil parcurge cu viteza de 108 kM/h intr-o distanta de 20 min d=? m, d=? km







coroana​


Răspuns :

Răspuns:

distanta(d)= viteza(v)×timp(t)

108km/h= 30m/s

20min = 1200s

d=30m/s×1200s= 36000m

În kilometri 36000m= 36km

Răspuns: 36000m sau 36km