👤

un ghepard se deplasează cu o viteză inițială de 9 m pe secundă iar în discurs de 4 secunde capătă o accelerație de 5,5 m pe secundă la a doua Aflați viteza finală a ghepardului exprimați rezultatul în km/h pe oră​

Răspuns :

Răspuns:

41,5km/h

Explicație:

v= vo+at = 5,5 + 9•4=5,5 + 36 = 41,5 km/h