Răspuns :
Răspuns:
7.5%
Explicație:
Masa solutie inainte: ms1=150g
Concentratie inainte: c1=20%
Masa de zahar (substanta dizolvata):
c1=md1/ms1×100
md1=c1×ms1×100=20%×150/100=30g
Dupa adaugare 250g apa:
ms2=150+250=400g
c2=md1/ms2×100=30×100/400=30/4=7.5%
Deci noua concentratie c2=7.5%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!