👤



6.6 kilograme de mere costă 18 lei. Cât costă 7 kg de mere? Dar 11 kg de mere?


Repede va rog,doar 6,7,8


66 Kilograme De Mere Costă 18 Lei Cât Costă 7 Kg De Mere Dar 11 Kg De Mere Repede Va Rogdoar 678 class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

6 kg............................18 lei

1 kg.............................18 lei : 6 = 3 lei

7 kg............................7 x 3 lei = 21 lei

11 kg............................11 x 3 = 33 lei

6,6=18lei
1kg=18:6,6=2,72
7kg=2,72•7= 19,04