👤

Dupa o ieftenire cu 15% a uniui televizor care costa 1500lei, acesta costa;​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1500*85/100 =1275 lei

Răspuns:

100% - 15% = 85%

100% ........ 1500 lei

85% ......... x lei

x = 85 × 1500 ÷ 100

x = 1275 lei

răspuns : după ieftenire televizorului costa 1275lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari