👤

știind că 9kg pere costa 45lei,calculați cat costa 7kg pere


ajutatim va rog multt chiar va rog​


Răspuns :

9 kg pere ....... 45 lei

7 kg pere ....... x lei

________________

x = 45 : 9 × 7 = 5 × 7 = 35 lei ( 7 kg pere )

La mulți ani!

Răspuns:  35 lei

Explicație pas cu pas:

Plan de rezolvare

1)  Cât costă 1 kg de pere?

    45 : 9 = 5 lei costă 1 kg de pere

2)  Cât costă 7 kg de pere de același fel?

     7 × 5 = 35 lei costă 7 kg de pere

  • Rezolvarea problemei printr-un exercițiu:

 ( 45 : 9) × 7 = 5 × 7 = 35 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari