Răspuns :
Bună!
_______
Câți bani trebuie să depună la o bancă un individ astfel încât la o rată a dobânzii de 25% anual să obțină după 2 ani o sumă de 75 mil. u.m.?
[tex]d'_{p} =25\%\\n=2~ani\\SF=75~mil.~u.m.\\Dep=?\\------[/tex]
[tex]{\boxed{SF=Dep + (D_{1}+D_{2} )}\\[/tex]
[tex]D_{1} =Dep*d'_{p} =Dep*\frac{25}{100} =\frac{Dep}{4} \\D_{2} =(Dep+Dep*d'_{p} )*d'_{p} \\D_{2} =(^{4)} Dep+\frac{Dep}{4} )*\frac{25}{100} \\D_{2} =\frac{5Dep}{4} *\frac{1}{4} =\frac{5Dep}{16}[/tex]
[tex]75~mil.=Dep+\frac{Dep}{4} +\frac{5Dep}{16}~~ /*16\\1200~mil.=16Dep+4Dep+5Dep\\1200~mil.=25Dep = > {\boxed {\bf{Dep=48~mil.}}[/tex]
[tex]Notatii:\\D -dobanda~pasiva~(dobanda~platita~de~banca~deponentilor)\\SF-suma~finala\\Dep-depozit~bancar~(suma~depusa~la~banca)\\d'_{p} -rata~dobanzii~pasive[/tex]

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Studii sociale. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!