10. Pe o traiectorie circulară se deplasează două mobile. Ele au pornit din acelaşi punct în sensuri opuse, în același moment. Dacă s-au întâlnit după timpul At=157 s, să se afle viteza unui mobil, știind că viteza celuilalt este v₂=2 și raza traiectoriei m circulare este R= 100 m.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!