Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
intre 2 borne succesive distanta d e de 1km
v=d/t=>
t=d/v=1/80=0,0125 s
Răspuns: t = 45 secunde
Explicație:
viteza = distanta : timp
t = d : v
d = 1 km = 1000 m [ bornele kilometrice sunt așezate la distanta de 1 km intre ele ]
v = 80 km / h = 80000 m : 3600 s= 22,22 m/s
t = 1000 m : 22,22 m/s = 45 secunde
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!