2.154. În figura II.47, avem unghiul a₁ = 60°, iar unghiul a2 este necunoscut. Cele două cor- o puri (m₁ = 3 kg, m₂ = 3√3 kg) sunt în echilibru în absenţa for- telor de frecare. Dacă pe planul de unghi a2 se împrăştie nisip, coeficientul de frecare este u=1/√√3. Aflaţi: a) valoarea unghiului az; b) cu cât trebuie să crească masa m, pentru ca sistemul de corpuri să se deplaseze cu viteză constantă (corpul de ma să mi se deplasează spre baza planului inclinat). 스마 02 Figura 1147 2 f T
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!