👤

Fizică
Se amestecă apă de masă 1 m = 5 kg la temperatura
1 T = 280 K cu apă de masă 2 m = 8 kg la temperatura 2 T = 350 K .
Determinaţi: a) temperatura amestecului; b) variaţia entropiei ΔS .


Răspuns :