4. Un fir de cauciuc cu lungimea inițială lo = 1 m. și aria secțiunii transversale S = 10 mm², este întins
la unul din capete cu o forţă deformatoare Fa= 1 N. Sub acțiunea forței, firul s-a alungit cu Al = 1 cm.
Să se reprezinte fortele! Să se calculeze: a) valoarea modului de elasticitate (E) al firului de cauciuc;
b) efortul unitar (o), c) alungirea relativă (e).
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!