Răspuns :
Explicație:
[tex] v = \frac{36km}{h} [/tex]
[tex]t = 10min[/tex]
[tex]d =v \times t = \frac{36000m}{60min} \times 10min = \frac{36000m}{6} = 6000m [/tex]
Răspuns: distanta = 6000 m
Explicație:
viteza = distanta : timp =>
distanta = viteza x timp
Stim ca 1 km = 1000 m
1 ora = 3600 s
1 minut = 60 s
d = vt
v = 36 km/h = 36000 m / 3600 s = 10 m/s
t = 10 min = 10 x 60 = 600 s
d = vt = 10 m/s x 600 s = 6000 m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!