👤

300 de g de puritate p=80%,reacționează cu clorul(Cl2).Sarea rezultată se dizolvă în 460 g apă.
Calculează concentrația sării obținute(CuCl2)
ACu=64,ACl=35,5
Vreau un răspuns cât se poate de corect!​