Răspuns:
niu=5molHCl
m,NaCl ?
1mol...........................1mol
HCl+ NaOH------> NaCl + H2O NaOH-hidroxid de sodiu
5mol............................x
x=niu= 5mol NaCl la randament 100%
miu,NaCl= 58,5g/mol-----> m=niuxmiu= 5x58,5g=292,5g -teoretic
la randament mai mic, se obtine mai putin
m,practic= m,teoreticx90/100=0,9x292,5g=263,25g NaCl
Explicație: