👤

6. Un circuit electric are sursa cu t.e.m. E=36V și rezistenţa internă a sursei r=2 Rezistoul exterior are rezistenţa R=102. Să se calculeze tensiunea U la bornele rezistorului, tensiunea u internă a sursei și intensitatea I a curentului electric.
Repede va rog!!​