Doua surse de unde plane, coerente si de aceeasi amplitudine se afla la distantele x1= 4,5m si x2= 5m de un punct in care undele interfera. Daca viteza de propagare a undelor este v=100 m/s iar lungime a de unda este 2m,sa se determine: a) frecventa oscilatiilor si diferenta de faza in punctul de interferenta b) raportul dintre amplitudinea rezultanta si amplitudinile oscilatiilor componente
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!