egea de mişcare a unui mobil este x = 40 - 3(t-1) (m). Determinaţi: a) Poziția iniţială. b) Viteza mobilului c) Momentul iniţial d) Care este poziţia mobilului la t₁ = 5s? Dar la momentul t₂ = 8s e) Mobilul se apropie sau se îndepărtează de reper? f) La ce moment poziţia mobilului este x = 10m ? g) La ce moment poziţia mobilului este x = 19m ?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!