Răspuns: vor parcurge traseul in 4 ore
Explicație:
Scara hărții ne spune ca unui centimetru pe harta ii corespund 200000 cm pe teren, adica 200 000 : 100 = 2000 m = 2 km
Traseul masoara, pe harta, 32 cm;
1 cm .............corespunde la 2 km reali
32 cm ...................x = 2 x 32 = 64 km
stim ca viteza = distanta : timp , stim viteza = 16 km/h si distanta 64 km
timp = d : v = 64 km : 16 km/h = 4 h