Să se calculeze acceleraţia sistemului dacă corpul de
greutate G1 alunecă cu frecare pe suprafaţa orizontală.
b) Ce valoare m2 trebuie să aibă masa corpului suspendat,
pentru o alunecare uniformă a sistemului?
G1=50N, m2=5kg, μ=0,2.
Daca se poate a-si vrea o explicatie, nu doar raspunsul direct.
Desenul si raspunsul este atasat in poza din link-ul de mai jos.
https://prnt. sc/JsdT_h4dQNR_
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!