imp de lucru: 50 minute. I. CIRCUIT ELECTRIC. LEGEA OHM. 1. Se măsoară tensiunea UAB 6V de la bornele becului (R-3002) cu ajutorul unui voltmetru în circuitul al cărui montaj este redat în imaginea de mai jos: a) Reprezentați schema circuitului care să conțină şi voltmetrul; 0.5 p b) Explicaţi în ce punct trebuie legată borna pozitivă a voltmetrului. 0.25 p c) Ce valoare are intensitatea curentului ce străbate filamentul becului? 0.5 p 2. Figura de mai jos reprezintă cadranul unui voltmetru care măsoară o tensiune continua de la bornele unui conductor ohmic de rezistență electrică R-10092. Calibrul ales este 50 V. O 0 10 La borna negativa 20 30 40 VOLTMETRU O O 1 V 10 V 50 V Calibre-la boma pozitiva Care este valoarea tensiunii U indicate de voltmetru și ce calibre trebuie evitate? 0.5p Care este valoarea intensității curentului ce străbate conductorul? 0.5 p Rezistența unui conductor ohmic este R=1000. Determinați conductanța conductorului. 0.. Tensiunea la bornele unui conductor este U-10V, iar intensitatea curentului care îl travers este I= 50mA. Determinați rezistenţa electrică a conductorului.0.5p Se compară intensitățile I₁ şi 12 ale curenţilor ce străbat două conductoare ohmice la borne se menține aceeaşi tensiune U-10V. a) Calculați I, dacă R₁=102. 0.5p b) Calculați 12 dacă R₂-1K2. 0.5p =) Comparând I₁ şi 12 justificați numele de rezistență electrică la trecerea curentului ele 0.5p
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!