min
m
S
27. Gina merge la școală cu viteza constantă v, = 1,5. Când ajunge la şcoală, constată
că nu are caietul de fizică şi se întoarce imediat acasă cu viteza v₂ = 2- Ştiind că
Gina a făcut drumul de acasă la şcoală şi înapoi în timpul t₁ = 14 min, calculează
valoarea vitezei pe care trebuie să o aibă Gina pentru a ajunge la școală în timpul
t₂ = 6 min 40 s, ca să nu întârzie la cursuri.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!