👤

Temperatura aerului dintr-o cameră de volum Vo 50 m³ este t₁ = 8°C şi umiditatea relativă u₁1= € 80%. a) Să se calculeze umiditatea absolută a aerului din camera. b) Să se determine presiunea parțială a vaporilor. c) Câtă apă trebuie evaporată pentru ca la temperatura t₂ = 21°C, umiditatea relativă să fie U2 = 60%? Se dau: masa molară a vaporilor de apă μv = 18 kg/kmol, densitățile vaporilor saturanţi la temperaturile ti si t2, Ps(t₁) -8.2 g/m³ şi ps(t₂) = 18.3 g/m³. =​

Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari