2. Andrei şi David pleacă din acelaşi loc cu bicicletele, mergând cu vitezele constante
v₁ = 36 km/h şi v2 = 12 m/s pe o șosea rectilinie, în acelaşi sens. Când distanţa dintre ei
devine d = 3 km, Valentin pleacă cu un scuter cu viteza v3 = 15 m/s, din același loc şi în
acelaşi sens. Determină:
a) distanţele parcurse de Andrei şi David până în momentul în care pleacă Valentin;
b) intervalul de timp dintre momentele în care Valentin îl ajunge pe Andrei, apoi pe
David.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!