👤

Un corp cu masa m = 80kg este coborât pe un plan înclinat cu ajutorul unei frânghii astfel încât coborârea are loc cu o mişcare uniformă. Planul are lungimea de 16m şi înălțimea de 8m, coeficientul de frecare dintre corp şi plan fiind u = 0,2. Să se afle tensiunea în frânghie. Cât ar fi tensiunea, dacă corpul este ridicat pe plan ? (Se consideră g = 10N/kg.)​

Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari