👤

Problemă: Un praf de fier a fost oxidat la temperatură înaltă și sa-u format 12,8g oxid de fier -III
(Fe₂O3). Ce masă de fier(Fe) şi ce masă de oxigen(0₂) au participat la reacție ?


Răspuns :

Răspuns:

calculez moli Fe2O3, stiind miu= 160g/mol

niu=m/miu= 12,8/160mol=0,08mol

deduc moli Fe si O2 din ecuatia chimica

4mol.......3mol........2mol

4Fe +  3O2---> 2Fe2O3

x...............y.............0,08mol

x= 0,16mol Fe

y=0,12mol O2

calculez masele, stiind A,Fe=56g/mol    miu,O2=32g/mol

m= niuxmiu= 0,16x56g=8,96g Fe

m=0,12x32g=3,84gO2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari