Într-un vas de capacitate calorică neglijabilă se află apă cu temperatura t 1 =
25ᵒC. Dacă apa primește căldura Q=695812,5J, o parte din ea, de masă m 1 =100g se
vaporizează la temperatura t 2 =100ᵒC.
a) Reprezentați grafic evoluția temperaturii sistemului în funcție de timp.
b) Să se calculeze masa de apă aflată inițial în vas.
Se cunosc: căldura latentă specifică de vaporizare a apei λ=23·10 5 J/kg și căldura
specifică a apei c a = 4185 J/kg·K.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!