Un calorimetru cu capacitatea calorică C=180J/K conține gheață mărunțită cu
temperatura t 1 = -15ᵒC și masa m=200g. Ce masă de apă cu temperatura t 2 = 50ᵒC
trebuie introdusă în calorimetru pentru ca, în final, să avem în acesta numai apă cu
temperatura de 0ᵒC ? Reprezentați grafic evoluția temperaturii sistemului în funcție
de timp.
Se cunosc: căldura specifică a gheții c g = 2100 J/kg·K, căldura latentă specifică a
gheții λ=3,35·10 5 J/kg și căldura specifică a apei c a = 4185 J/kg·K.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!